top of page

TIBBİ ATIK YAKMA FIRINI

• Ateş betonu ile sağlam yapı
• Seramik elyaf ile ısı izolasyonu
• Yüksek yanma verimliliği
• Sağlam güçlü yapı
• EPA, EU 2000/76/EC (veya 2010/75/EU) gibi herhangi bir yerel veya uluslararası yönetmelik için tasarlanabilir

Tıbbi atık bertaraf uygulamaları için, Tıbbi Atık Yakma Fırını;


Tıbbi Atık Yakma Fırını, hastaneler, klinikler, diş hekimleri, laboratuvar atıkları, endüstriyel atıklar, kentsel atıklar, enfeksiyon salgın çözümlerinde, hastane atıkları, tıbbi atıklar, patolojik atıklar, biyomedikal atıklar, biyolojik tehlikeli atıklar, iğne atıkları, bisturi atıklarının güvenli bir şekilde imha edilmesi için kullanılmaktadır. Korona virüsü (COVID-19) gibi viral salgınları bertaraf etmek için tıbbi atık yakma fırınları kullanılmaktadır. Yakma Fırını Korona dahil diğer virüsleri bertaraf etmektedir.

• Birincil yanma odasında 1000 C°’ye kadar sıcaklık.
• İkincil yanma odasında 1100 C°’ye kadar sıcaklık.
• 2 saniye gaz tutma süresi

 

Tüm Tıbbi Atıklar;


İğneler, infüzyon setleri, bıçaklar, cam, anti-kanser kemoterapisi hazırlamak için kullanılan malzemeler ve ilaçlar, sitostatik ilaçlar, genotoksik kimyasal atıklar, laboratuvar reaktifleri, dezenfektanlar, sirkülasyon şişeleri, kutular, farmasötük atıklar, Radyoterapi, cam eşyalar, emici kağıt, idrardan kullanılmayan sıvılar, düşük seviyede radyoaktif atıklar, laboratuvar kültürleri, izolasyon koğuşlarından gelen atıklar, dışkı, enfekte hasta ile temas eden malzemeler, patojenler içeren atıklar, bulaşıcı atıklar, koruyucu giysiler, cerrahi önlükler, ayrıca COVID-19 hastaları tarafından kullanılan çarşaflar ve nevresimler, sağlık hizmetlerinden kaynaklanan tüm medikal atıklar.

 

Patolojik Atıklar;


Vücut parçaları, kan, fetüsler, diğer vücut sıvıları, insan dokuları.

Sağlık kuruluşları tarafından üretilen toplam atığın yaklaşık %20 ila 25’i tehlikeli olarak kabul edilir ve uygun şekilde yönetilip imha edilmezse çeşitli sağlık ve çevre riskleri oluşturabilir. Yakma, tıbbi atıkların tamamen yok edilmesini ve nötralize edilmesini sağlayan tek yöntemdir. Bu, mümkün olan her yerde ideal olarak kaynağında yapılmalıdır.

Tıbbi atıkların imhasında kullanılmak üzere çift yanma odalı olarak tasarlanmıştır. Fırınımızın sıcaklığı 1100 °C’ye kadar çıkarak, yakma işlemini eksiksiz tamamlar. Mühendislerimizin insan güvenliğini göz önünde bulundurarak tasarladığı yakma fırını yüksek ısılara dayanıklı olarak üretilmektedir. Tıbbi Atık Yakma Fırını, kurutma, pişirme ve kürleme özeliklerine sahiptir, PLC kontrol sistemi ile kumanda edilmektedir. Termokupl ile sıcaklığı kontrol edilebilir. Tıbbi Atık Yakma Fırının da yakıt olarak isteğe göre doğalgaz veya fueloil kullanılmaktadır. Yakma esnasında açığa çıkan tehlikeli partiküller, ikinci yanma odasından geçerek bertaraf edilir. Makine servis ve bakımında hızlıca müdahale gerçekleştirilir. Farklı kapasitelerde yakma fırını üretimlerimiz mevcuttur. Verimli teknoloji ve enerji özellikle sürekli çalışan makineler için önemlidir. MT teknolojisi, minimum enerji sarfiyatı ve maksimum performansı mümkün kılar.

 

Tıbbi Atık Yakma yönteminin diğer yöntemlere göre avantajları;


A, B, C, D ve E türleri dahil olmak üzere hastanelerde oluşan her tür tıbbi atık bertarafı için uygundur. Yakma sonrasında koku sorunu olmaz. Sterilizasyon/otoklav veya mikrodalga gibi diğer yöntemlerin aksine çok daha az son ürün olur. Nihai üründe kontaminasyon olasılığı olmaz. Baca gazında virüs veya bakteri bulunma olasılığı yoktur.