top of page

​ÇÖP AYIKLAMA TESİSİ

  • Hammaddelerin yüksek oranda geri kazanılmasına olanak sağlama

  • Yüksek kalitede atıklar elde etme

  • Yüksek teknoloji ile maksimum performans elde etme

  • İşlenecek atık miktarı ve atık seçimine göre dizayn etme

  • İnsan gücünden minimum düzeyde yararlanma

  • Ton başına daha düşük işletme ve işçilik maliyetleri

 

Çöp Ayıklama Tesisi, cam, metal, alüminyum, plastik, kâğıt gibi belediye katı atıklarından ayrılmış geri dönüşüm malzemeleri alabilir. Malzeme özelliklerine göre sınıflandırılır, daha sonra parçalanır, sıkıştırılır, pazarda satılmak üzere yatay balya preslerimizde sıkıştırılır.

Evsel atık ayırma uygulamaları için, Manuel, Yarı Otomatik ve Otomatik Çöp Ayıklama Tesisi;Çöp Ayıklama Tesisi, genel olarak farklı çöpleri belirli yönetmeliklere veya standartlara göre ayıran tesisi ifade eder. Sınıflandırmanın amacı, çöpün kaynak değerini ve ekonomik değerini artırmak ve malzemelerden en iyi şekilde yararlanmaya çalışmaktır.

Genel olarak, Katı Ayıklama Tesisi modelleri oldukça esnektir. Manuel Çöp Ayıklama Tesisi, Yarı Otomatik Çöp Ayıklama Tesisi, Otomatik Çöp Ayıklama Tesisi, Manuel Çöp Ayrıştırma Tesisi, Yarı Otomatik Çöp Ayrıştırma Tesisi, Otomatik Çöp Ayrıştırma Tesisi, Manuel Çöp Ayırma Tesisi, Yarı Otomatik Çöp Ayırma Tesisi, Otomatik Çöp Ayırma Tesisi, Çöp Geri Dönüşüm Tesisi, Evsel Atık Geri Dönüşüm Tesisi, Evsel Katı Atık Geri Dönüşüm Tesisi gibi çok daha fazla farklı geri dönüşüm uygulamalarında kullanılabilir.

Çöp Ayıklama Tesisi nasıl çalışır;


Çöp Ayıklama Tesisi kılavuzunu kullanarak, atık ayırma tesisinin çalışma prensibini öğrenebilirsiniz. Belediye Katı Atıkları (MSW) bir çöp aktarma istasyonuna toplanır. Atık ayırma tesisinde büyük çöp parçalarını manuel olarak önceden ayırmak gerekir. Tromel Döner Elek ile organik atıkların ve inorganik atıkların ayrılması sağlanır. Manyetik ayırıcı ile demirli metaller geri dönüştürülür. Eddy Current Seperatör ile demir dışı metaller ayıklanır. Havalı ayırıcı kullanarak hafif atıklar, inert atıklardan ayrıştırılır. Plastik, kâğıt, cam gibi geri dönüştürülebilir atıkları daha fazla sınıflandırmak için optik ayırıcı kullanılır. Tabii ki, Çöp Ayırma Tesisimizde, atıkları ayırmak için başka ekipmanlar da kullanıyoruz. Çöp ayrıştırmanın ilke ve amacı, geri dönüştürmek, hacmini azaltmak ve zararsız hale getirmektir.

 

Çöpleri ayıklamanın faydaları;


Çöplerin ayrıştırılması ile kâğıt, plastik, kauçuk, cam, şişe, teneke, metal, ev aletleri gibi faydalı malzemeler geri dönüştürülerek, yeniden kullanılmakta ve atıklar hazineye dönüştürülmektedir. Sadece çöp kaynaklarının kullanım seviyesini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda çöp imha miktarını da azaltır. Çöp azaltma ve kaynak kullanımını sağlamanın önemli bir yolu ve aracıdır.

Organik atıklar kompostlaştırma ile fermente edilmekte, tarım arazileri ve yeşillendirme için gübre haline getirilmektedir. Geri dönüşüm değeri olmayan inorganik atıklar ise düzenli depolamaya tabi tutulmakta, ısıl değeri yüksek olan atıklar ise yakma fırınlarında yakıt olarak kullanılmaktadır.

mAKİNE ÖZELLİKLERİ

Tam Otomatik Çöp Ayıklama Tesisi
Yarı Otomatik Çöp Ayıklama Tesisi
Manuel Çöp Ayıklama Tesisi
PA Poşet Açma Makinesi
TE Tromel Döner Elek
Ayrıştırma Platformu
Eddy Current Seperatör
Balistik Seperatör
MS Manyetik Metal Seperatör
EMS Elektromanyetik Metal Seperatör
Optik Ayırıcı
YB Yatay Balya Presi
Kapasiteler: 100-300-500 t/g
Farklı kapasitelerde üretim

Çöp Ayıklama Tesisi ve  Katı atık ayrıştırma tesisi Garbage Sorting Facility and Solid Waste Separation Facility

​ÇÖP AYIKLAMA TESİSİ